Geleneksel piyasalarda yer alan yatırım fonlarına ilişkin risk değerleri; fonların volatilitesi dikkate alınarak, haftalık getiriler kullanılmak suretiyle hesaplanır. En az risk 1, en fazla risk 7 olmak üzere risk değeri 1-7 arasındadır. Geleneksel piyasalardaki bu tanımı baz alarak, kripto para piyasalarında yer alan stabil kripto paraların risk değerini 8, diğer kripto paraların risk değerini 10 olarak değerlendirebiliriz.

Açıklama Örnek Fon Risk Değeri
Çok Düşük Riskli Repo-Ters Repo 1
Düşük Riskli Hazine Bonosu, Devlet Tahvili, Hazine Kira Sertifikaları 2-3
Orta Riskli Ortaklık Payı, Eurobond, Dövizli Tahviller, Özel Sektör Borçlanma Araçları, Kira Sertifikaları 4
Yüksek Riskli Türev İşlemler (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında), Varant, Yatırım Kuruluşu Sertifikası 5-6
Çok Yüksek Riskli Tezgahüstü Türev İşlemler, Yapılandırılmış Borçlanma Araçları, Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri - FX 7
Stabil Kripto Para İşlemleri 8
Kripto Para İşlemleri 10

Stabil Fon Yatırım Stratejisi: Stabil Kripto Para Fonu, kısa vadeli tasarrufları enflasyonun aşındırıcı etkisinden korumak ve stabil kripto para piyasalarındaki fırsatlardan faydalanarak maksimum getiri elde etmeyi hedefler. Fon, portföyünün en az %80’ini stabil kripto paralara yüksek faiz veren merkezi (CEX) ve merkeziyetsiz (DEX) borsalarda değerlendirir.

Karma Fon Yatırım Stratejisi: Karma Kripto Para Fonu, sürekli olarak asgari %80 oranında merkezi veya merkeziyetsiz kripto para borsalarında işlem gören kripto paralara yatırım yaparak kripto para fiyatlarındaki değişimleri yüksek oranda yansıtmayı amaçlar. Kalan %20’lik kısımda ise stabil kripto para, token vb. gibi çeşitli yatırım enstrümanlarına yatırım yapar. Yine stabil fon yatırım stratejisine benzer şekilde kripto paralara yüksek faiz veren merkezi (CEX) ve merkeziyetsiz (DEX) borsalarda değerlendirilir. Karma Fonu'nun amacı dünya kripto para piyasalarındaki fiyat gelişmelerini fon yatırımcısına yansıtmaktır. Çok yüksek risk ve çok yüksek getiri elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar için uygundur.

KARMA FON

"Karma Kripto Para Fonu, sürekli olarak asgari %80 oranında merkezi veya merkeziyetsiz kripto para borsalarında işlem gören kripto paralara yatırım yaparak kripto para fiyatlarındaki değişimleri yüksek oranda yansıtmayı amaçlar. Kalan %20’lik kısımda ise stabil kripto para, token vb. gibi çeşitli yatırım enstrümanlarına yatırım yapar. Stabil fon yatırım stratejisine benzer şekilde kripto paralara yüksek faiz veren merkezi (CEX) ve merkeziyetsiz (DEX) borsalarda değerlendirilir. Minimum yatırım tutarı 1000.-TL'dir. Portföy üzerinden %5 fon yönetim ücreti ve çıkış yapılmak istenildiğinde kâr edilen tutar üzerinden %20 performans kesintisi yapılmaktadır. Portföye 3 iş günü içerisinde giriş yapılabilir. Aynı şekilde portföyden çıkış yapmak istenildiğinde 3 iş günü içerisinde kayıtlı hesabınıza gönderim yapılır.

Karma Fonu'nun amacı dünya kripto para piyasalarındaki fiyat gelişmelerini fon yatırımcısına yansıtmaktır. Çok yüksek risk ve çok yüksek getiri elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar için uygundur."


FON ÖZETİ

BaşlangıçHAZİRAN 2022
Minimum Yatırım Tutarı1000 TRY
Yatırımcı TürüBireysel / Kurumsal
Yönetim Ücreti%5
Performans Ücreti%20
Portföye Giriş/ÇıkışT+3

STABİL FON

Stabil Kripto Para Fonu, kısa vadeli tasarrufları enflasyonun aşındırıcı etkisinden korumak ve stabil kripto para piyasalarındaki fırsatlardan faydalanarak maksimum getiri elde etmeyi hedefler. Fon, portföyünün en az %80’ini stabil kripto paralara yüksek faiz veren merkezi (CEX) ve merkeziyetsiz (DEX) borsalarda değerlendirir. Minimum yatırım tutarı 1000.-TL'dir. Portföy üzerinden %1 yönetim ücreti kesintisi ve çıkış yapılmak istenildiğinde kâr edilen tutar üzerinden %1 performans ücreti uygulanmaktadır. Portföye 3 iş günü içerisinde giriş yapılabilir. Aynı şekilde portföyden çıkış yapmak istenildiğinde 3 iş günü içerisinde kayıtlı hesabınıza gönderim yapılır.


FON ÖZETİ

BaşlangıçHAZİRAN 2022
Minimum Yatırım Tutarı1000 TRY
Yatırımcı TürüBireysel / Kurumsal
Yönetim Ücreti%1
Performans Ücreti%1
Portföye Giriş/ÇıkışT+3

Uzun vadelİ
& Yüksek GETİRİLİ yatırımlar